iEARN Moldova
About iEARN-Moldova
Master Teachers
Projects
Events
Lesson Plans
Memorable Moments
UN Goals Project
”Integrating UN Sustainable Goals in English Language Instruction”
National Project
Project implemented by Academy for Innovation and Change through Education
in partnership with
US Embassy to Moldova
PARTICIPATING SCHOOLS
''B.P.Hasdeu'' Lyceum from Drochia
The ”Eagles” Team
(11th grade)
Teacher: Natalia Rața
Stefănești
"Girl Power" Team
(8th grade)
Teacher: Elena Lefter
Ghidighici
"We Save Moldova" Team
(7th grade)
Teacher: Tamara Bostanica
Florești
"We are Equal”
(11th and 12th grades)
Teacher: Elena Pasa
Chișinău,
Ecology College
”Owl Power and Warriors” Team
(12th grade)
Teacher: Ghirila Tatiana
Orhei,
"Doina si Ion Aldea-Teodorovici" Gymnasium
”MD.Power” Team
(7th grade)
Teacher: Mariana Cazacu
Chișinău, ”Mihai Viteazu” Lyceum
"Heroes " Team
(6th grade)
Teacher:
Ciocanu Diana
"Aurel David" Lyceum, Bardar/Ialoveni
"Titans" Team
(6th and 7th grades)
Teacher:
Tatiana Pisica
"M.Gorki" Lyceum, Balti
"Rainbow" Team
(7th grade)
Teacher: Olga Rabkevich
Florești, ”Miron Costin” Lyceum
"Savers" Team
(7th grade)
Teacher: Tatiana Popovici
Florești, ”Miron Costin” Lyceum
"Explorers" Team
(9th grade)
Teacher: Ungur Oxana
Gordineşti High School
,,A Wonderful World for Our Life"
(10th and 11th grades)
Teacher: Cristina Creșciuc
Chișinău, ”Natalia Gheorghiu” Lyceum
”Green Family” Team
(7th grade)
Teacher:
Katerina Timofti
Bălți, "Spiridon Vangheli"
Primary School
"Small but Victorious" Team
(4th grade)
Teacher: Oxana Cebotari
Chișinău,
"Ion Creanga" Lyceum
”Defenders of the World” Team
(12th grade)
Teacher: Olga Lupu
"N.Gheorghiu" Lyceum
S.O.U.L. Team
(11th-12th grade)
Teacher: Инна Пелипецкая
Rezina, Gymnasium Sircova
”Enquirers” Team
(9th grade)
Teacher: Baranetcaia Anna
Singerei, " D. Cantemir" Lyceum
"Arm in Arm" Team
(9th grades)
Teacher: Liuda Roșca
Principesa Natalia Dadiani Lyceum
”The New Generation” Team
(12th grade)
Teacher: Tatiana Țurcan
"Prometeu" Lyceum, Grozeşti
"Young Titans" Team
(6th grade)
Teacher: Croitoru Elena
"Pricipesa N. Dadiani", Chisinau
"Together for Good" Team
(10th grade)
Teacher: Anastasia Gosic
Theoretical Lyceum Onisifor Ghibu
”The Stars of the World” Team
(6th grade)
Teacher: Cristina Cernei
"Vasile Alecsandri" Lyceum
”Y-Nots”Team
(8th grade)
Teacher: Mariana Ursu
Strășeni
”Knights of the Humanity” Team
(11th and 12th grades)
Teacher:
Lucica Scobioala
Gimnasyum nr. 102
"Friends of Nature" Team
(5th grade)
Teacher: Ana Sandu
Bălți
"Green Angels" Team
(9th-10th grades)
Teacher: Angela Ștefanco
”George Coșbuc ” Lyceum, Bălți
”Young Achievers” Team
(8th grade)
Teacher: Nelly Ceban
Chișinău, Primary school-kindergarten nr. 88
”Fighters” Team (3rd grade)
Teacher: Galina Florea
"S.Rachmaninov" Lyceum
"Time of Sincerety" Team
(7th garde)
Teacher: Elena Caisin
Vocational School Vulcanesti
”
SDG Supporters” Team
(10-11th grades)
Teacher: Ольга Бодур
"L. Blaga" Lyceum
"Challengers" Team
(11th-12th grades)
Teacher: Maryana Dubinskaya
,,A. Grosu'' Gymnasium, Șoldănești
,,SMART START'' Team
(5th grade)
Teacher: Natalia Grosu
TL "Natalia Gheorghiu", Chișinău
"Modern Renaissance" Team
(9th grade)
Teacher: Kaleriya Gutsey
Hîncești, "Mihai Eminescu" Lyceum
”Global Goals Motivated” Team
(5th grade)
Teacher: Daria Prozorovschi
”Ion Creangă” Lyceum Rezina
”Hai, Moldova, hai Cuizăuca” Team
(9th grade)
Teacher: Violeta Cozonac
”
M.Spataru” Lyceum, Chisinau
"SMILE" Team
(8th,9th,10th grades)
Teacher:
Лариса Губина
"Elena Alistar" Lyceum, Chisinau
”
EARTH HEROES" Team
(7th grade)
Teacher: Ana Boldișor
Primary Cchool-kindergarten nr 90, Chișinău
"Great Mates " Team
(4th grade)
Teacher: Nina Tîrsîna-Şoimu
Fălești, ,, Mihai Eminescu''
High-School
”Young And Restless" Team
(12th grade)
Teacher: Rodica Garaz
Drochia”, B.P.Hasdeu” Lyceum
”Through Hardship to Stars” Team
(10th grade)
Teacher:Natalia Gorobivschi
Fălești
”Minions” Team
(6th grade)
Teacher: Olea Cașu
Center of Excellence in Energetics and Electronics from Chişinău.
”Hope” Team
(11th grade)
Teacher: Olga Onofrei
"Andrei Chivriga" Gymnasium, Ungheni
”
Drop” Team
(5th-6th grades)
Teacher: Marina Anghel
"M. Eminescu" Lyceum , Cahul
”Smiles of Nature” Team
(10th and 6th grades)
Teacher: Ecaterina Camenschi
"George Calinescu" Lyceum, Chisinau
''Wise Owls" Team
(9th grade)
Teacher: Elena Oboroc
High School Dorotcaia
”Balance” Team
(11th grade)
Teacher: Natalia Constantinov-Postolachi
Bălți, "Ion Creanga" Lyceum
”The Avengers” Team
(10th, 11th, 12th grades)
Teacher: Maria Bondari
Bălți, ”Vasile Alecsandri ” Lyceum
Teacher: Corina Ceban
(9th grade)
”Discovery Warriors” Team
Bălți, Ion Creanga High School
"We're The Future" Team
(12th grade)
Teacher: Irina Mutruc
George Călinescu Lyceum, Chișinău
"The Power Of The Girls" team
(9th grade)
Teacher: Ana Leah
,,Well-informed” from George Calinescu Lyceum
(6th grade)
Teacher: Elena Braghis
"George Călinescu" Lyceum, Chișinău
,, European Day of Languages" Team
(4 th grade)
Teacher: Lucia Marcel
”Mihai Eminescu” High school
”The Universe” Team
(6th grade)
Teacher: Rodica Garaz
Temeleuți Gymnasium
''THE CURIOUS ''
(3rd grade)
Teacher: Ana Corolețchi
About iEARN-Moldova
Master Teachers
Projects
Events
Lesson Plans
Memorable Moments
UN Goals Project